Baza danych • Kompaktowanie, czyli oczyszczanie i przyspieszanie bazy

W poradach znajdziesz wskazówki dotyczące konfiguracji oraz instrukcje "krok po kroku".
Regulamin forum
W związku z ciągłymi pracami nad EU, część funkcji zawarta w pomocy może być nieaktualna albo w ogóle nieopisana. Jeśli natrafisz na taki temat lub będzie coś niedoprecyzowane, wówczas zgłoś w nim swoje uwagi.
PhotoSoft
Administrator
Posty: 7217
Rejestracja: 14 cze 2011, 13:10
Kontaktowanie:

Baza danych • Kompaktowanie, czyli oczyszczanie i przyspieszanie bazy

Postautor: PhotoSoft » 04 lis 2012, 16:48

Podczas usuwania z bazy starych aukcji czy transakcji nie zmniejsza się rozmiar samej bazy. Dzieje się tak z powodów wydajnościowych - oczyszczaniem bazy steruje automatycznie serwer.

Jednak jeśli chcemy przenieść bazę na inny komputer czy wgrać na serwer powstaje pewien problem, bo pomimo usunięcia niepotrzebnych danych plik bazy zajmuje cały czas tyle samo np. 2GB zamiast 500MB.

W zakładce "Ustawienia -> Konfiguracja -> Baza danych" można wymusić oczyszczenie bazy klikając na "Kompaktuj bazę".

Obrazek

Przed kompaktowaniem, należy pousuwać zbędne dane z bazy - głównie chodzi o stare zakończone aukcje, bo one zajmują najwięcej miejsca. Warto również przejrzeć ich archiwum oraz szablony.


W tej zakładce można również przyspieszyć wczytywanie listy aukcji i transakcji. Oprócz w/w opcji można jeszcze wyłączyć kolumnę z miniaturką co ma ogromny wpływ na szybkość ładowania listy.

UWAGA :!: W przypadku pracy wielostanowiskowej przed kompaktowaniem na stanowisku z bazą, należy przełączyć się na połączenie lokalne oraz wyłączyć wszystkie kopie EU na pozostałych komputerach w sieci.

Funkcja nie działa w przypadku serwerów VPS. Aby skompaktować taką bazę, należy ją zgrać z serwera do katalogu "db" nadpisując plik "baza.eu3" i potem przełączyć się w EU na połączenie lokalne.


Zalecane jest wykonanie wcześniej kopii zapasowej.
Pozdrawiam, Marcin
photosoft.allegro(małpa)gmail.com

:idea: Jak przesłać logi XML?

:idea: Tutaj pobierzesz najnowszy instalator EU

Wróć do „Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości