Od teraz można zarejestrować lub zalogować się na forum poprzez konto Facebook albo Google :) Jeśli zalogujesz się w ten sposób i na forum jest już utworzone konto o takim samym adresie e-mail, wówczas oba konta zostaną ze sobą powiązane. Czyli zachowane zostaną wszystkie ustawienia i posty.

Jeśli adresy e-mail będą różne, wówczas zostanie założone nowe czyste konto. W razie czego można zmienić w ustawieniach istniejącego konta adres na inny :arrow: ucp.php?i=ucp_profile&mode=reg_details

Ten komunikat można zamknąć w prawy górnym rogu.

Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Tutaj znajdziesz zgłaszane problemy oraz ich rozwiązania. Proszę obowiązkowo zapoznać się z podwieszonym poradnikiem "Jak prawidłowo zgłosić problem?".
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

Witam. Panie Marcinie czy przy kopii zapasowej o wybranej godzinie EU musi się zamykać? W tej chwili jak mamy kończenie aukcji ze stanem 0 EU chodzi u mnie non stop ale zależy mi aby na koniec dnia wykonywał kopie zapasową bez wyłączania a nie zawsze mogę to zrobić ręcznie. Jest taka możliwość? 

Pozdrawiam
RZ
PhotoSoft
Administrator
Posty: 6992
Rejestracja: 14 cze 2011, 13:10
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: PhotoSoft »

Witam,
musi. Nie można robić kopii bazy, gdy korzysta z niej EU.
Pozdrawiam, Marcin
photosoft.allegro(małpa)gmail.com

:arrow: Tutaj pobierzesz najnowszy instalator EU
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

No ale skoro można zrobić kopię ręcznie bez zamykania EU  to automatycznie chyba też dało by radę ?

Pozdrawiam


 
RZ
malgolas
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 278
Rejestracja: 10 lip 2012, 22:10
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: malgolas »

Chyba już na tym forum kiedyś pisałem. Jest świetne narzędzie w pakiecie z serwerem FirebirdSQL, którym można robić kopie różnicowe choćby i co minutę. Ja, ponieważ na FB działa u mnie kilka programów, mam kopię różnicową robioną co godzinę przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Robi to serwer. Gotowe kopie dla wszystkiego wysyłając na serwer zewnętrzny. Nie ma potrzeby zamykania niczego aby uwolnić bazę od pracujących klientów (oczywiście jeśli któryś klient zamknie transakcję z serwerem zapisując połowę danych i w tym momencie wypadnie zrobienie kopii, to w kopii będziemy mieli stan z tą połową danych).
Skorzystanie z tego narzędzia wymaga co prawda nieco umiejętności w posługiwaniu się linią komend (dla Linuxa bashem) ale można zrobić co się chce i kiedy się chce.
https://firebirdsql.org/manual/nbackup.html
Artur
Zapraszam na niezależne, zamknięte dla postronnych forum e-sprzedawców http://milpap.pl/phpBB/weryfikacja-f63/ Forum wymaga zarejestrowania się, a następnie wystąpienia z prośbą o weryfikację aby mieć pełen dostęp do wszystkich treści.
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

Tylko ja nie mam EU na serwerze  - baza lokalna, jeden użytkownik. Tak więc wydaje mi się że jeśli mogę kliknąć zrób kopię zapasową i EU ją robi bez zamykania to automatycznie chyba też powinno się dać.

Pozdrawiam
RZ
Zielu
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 760
Rejestracja: 05 wrz 2016, 10:08
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: Zielu »

rafalleczek pisze: 12 sie 2019, 14:53 Tylko ja nie mam EU na serwerze  - baza lokalna, jeden użytkownik. Tak więc wydaje mi się że jeśli mogę kliknąć zrób kopię zapasową i EU ją robi bez zamykania to automatycznie chyba też powinno się dać.

Pozdrawiam

Rozumiem, że chcesz po prostu po zrobieniu kopii mieć dostęp do statusu aukcji, które edytowałeś? Bo tak jak Pan Marcin wspomniał ten wbudowany w EU backup nie pozwoli programowi na jakiekolwiek prace w tle, a po zrobieniu backupu też raczej Ci ich nie wznowi :P
malgolas pisze: 12 sie 2019, 14:34 Chyba już na tym forum kiedyś pisałem. Jest świetne narzędzie w pakiecie z serwerem FirebirdSQL, którym można robić kopie różnicowe choćby i co minutę. Ja, ponieważ na FB działa u mnie kilka programów, mam kopię różnicową robioną co godzinę przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Robi to serwer. Gotowe kopie dla wszystkiego wysyłając na serwer zewnętrzny. Nie ma potrzeby zamykania niczego aby uwolnić bazę od pracujących klientów (oczywiście jeśli któryś klient zamknie transakcję z serwerem zapisując połowę danych i w tym momencie wypadnie zrobienie kopii, to w kopii będziemy mieli stan z tą połową danych).
Skorzystanie z tego narzędzia wymaga co prawda nieco umiejętności w posługiwaniu się linią komend (dla Linuxa bashem) ale można zrobić co się chce i kiedy się chce.
https://firebirdsql.org/manual/nbackup.html
Uuu będę musiał obadać temat przy migracji bazy na maszynę wirtualną :)
Pozdrawiam,
Paweł Z.

:)
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

 Po kliknięciu ręcznym w zrób kopię zapasową EU czeka aż się wszystko odświeży zaczyta dane itp - robi kopię i nadal działa. Po ustawieniu zrobienia kopii o wybranej godzinie EU się zamyka. A chciałbym aby codziennie powiedzmy o 21 robił kopię ale żeby program nadal działał.

Pozdrawiam
RZ
malgolas
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 278
Rejestracja: 10 lip 2012, 22:10
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: malgolas »

rafalleczek pisze: 12 sie 2019, 15:43  A chciałbym aby codziennie powiedzmy o 21 robił kopię ale żeby program nadal działał.
Więc może bez klikania - użyć windowsowego Harmonogram zadań czy jakoś tak to się nazywa i posługując się drugim narzędziem z pakietu FBSQL gback zrobić kopię całej bazy.
https://firebirdsql.org/file/documentat ... /gbak.html
 
Artur
Zapraszam na niezależne, zamknięte dla postronnych forum e-sprzedawców http://milpap.pl/phpBB/weryfikacja-f63/ Forum wymaga zarejestrowania się, a następnie wystąpienia z prośbą o weryfikację aby mieć pełen dostęp do wszystkich treści.
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

Pomyślałem o czymś takim (mam Nortona ) - który pozwala robić kopię zapasową wybranych folderów o wybranej godzinie. Czy taka kopia całego folderu z EU będzie działać w późniejszym czasie prawidłowo? Wiem że mogę tak przenieść EU na inny komputer i odpalić program - ale czy nie będzie problemów z późniejszą instalacją aktualizacji oraz działaniem programu?

Pozdrawiam
RZ
PhotoSoft
Administrator
Posty: 6992
Rejestracja: 14 cze 2011, 13:10
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: PhotoSoft »

rafalleczek pisze: 12 sie 2019, 14:53 Tak więc wydaje mi się że jeśli mogę kliknąć zrób kopię zapasową i EU ją robi bez zamykania to automatycznie chyba też powinno się dać.
Wtedy użytkownik obserwuje, co się dzieje i w razie błędu zareaguje. Przy automacie pójdzie coś nie tak i potem będzie płacz, że np. działania w tle nie działały przez całą noc. Nie planuję tego zmieniać.
rafalleczek pisze: 13 sie 2019, 13:00 Czy taka kopia całego folderu z EU będzie działać w późniejszym czasie prawidłowo
Jeśli w trakcie kopii EU będzie modyfikował bazę to wątpię.
Pozdrawiam, Marcin
photosoft.allegro(małpa)gmail.com

:arrow: Tutaj pobierzesz najnowszy instalator EU
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

OK rozumiem.
RZ
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

Ale taka kopia robiona za pomocą programu (np Nortona) nie będzie miała w przyszłości wpływu na dalsze użytkowanie EU gdyby coś się zadziało np z bazą i była by potrzeba pracowania na tej kopii?

 
RZ
malgolas
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 278
Rejestracja: 10 lip 2012, 22:10
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: malgolas »

rafalleczek pisze: 13 sie 2019, 13:00 całego folderu z EU będzie działać w późniejszym czasie prawidłowo?

Jak najbardziej nie powinno działać. Nawet nie to, o czym pisze Marcin, że w trakcie kopiowania EU coś zmienia i dane staną się niespójne. Sam serwer Firebird może mieć "w pamięci", rzeczy do zrobienia później. Końcówkom klienckim udostępnia dane "tymczasowe", ale spójna baza jeszcze nie powstała bo serwer nie naniósł na plik jeszcze zmian.
Takie kopiowanie jest bardzo śliskie.
Jeśli już kopiujesz bazę "na chama", to 1. wyłącz wszystkich klientów, którzy z bazy korzystają, 2. wyłącz serwer FirebirdSQL zmuszając go w ten sposób do zakończenia tego, co "ma odłożone na później".  Wówczas plik bazy danych można skopiować bezpiecznie. Co prawda i tak nie wszystko serwer musi zakończyć ale żywotne dane będą spójne.
Jeśli korzystasz z jednostanowiskowej obsługi bazy danych (Embeed FirebirdSQL) bez procesu serwera - wystarczy punkt pierwszy.
Albo zwyczajnie zamiast kopiowania i zastanawiania się, skorzystaj z przeznaczonych do tego narzędzi gback lub nbackup.
Artur
Zapraszam na niezależne, zamknięte dla postronnych forum e-sprzedawców http://milpap.pl/phpBB/weryfikacja-f63/ Forum wymaga zarejestrowania się, a następnie wystąpienia z prośbą o weryfikację aby mieć pełen dostęp do wszystkich treści.
malgolas
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 278
Rejestracja: 10 lip 2012, 22:10
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: malgolas »

rafalleczek pisze: 13 sie 2019, 13:31 Ale taka kopia robiona za pomocą programu (np Nortona) nie będzie miała w przyszłości wpływu na dalsze użytkowanie EU gdyby coś się zadziało np z bazą i była by potrzeba pracowania na tej kopii?



Zrobienie takiej kopii Nortonem wpływu na aktualną bazę raczej nie ma, ale to, co skopiujesz może być (nie musi) zwykłym śmietnikiem. Dość skomplikowany temat.
Artur
Zapraszam na niezależne, zamknięte dla postronnych forum e-sprzedawców http://milpap.pl/phpBB/weryfikacja-f63/ Forum wymaga zarejestrowania się, a następnie wystąpienia z prośbą o weryfikację aby mieć pełen dostęp do wszystkich treści.
rafalleczek
Zaawansowany użytkownik EU
Posty: 1700
Rejestracja: 26 kwie 2013, 16:29
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Kopia zapasowa o wybranej godzinie

Post autor: rafalleczek »

Za zbytnio nie jestem w temacie jeśli chodzi o to co piszesz (Firebird itp) , dlatego dla mnie to czarna magia :-) . Chodziło mi o coś co można w miarę szybko i łatwo zrobić :-) . Ale dzięki za rozjaśnienie jeśli ma nie działać (i są na to jakieś szanse) - wolę w takim razie pilnować i co jakiś czas ręcznie zrobić kopię, tak chyba będzie najprościej .

Pozdrawiam 
RZ
ODPOWIEDZ