Od teraz można zarejestrować lub zalogować się na forum poprzez konto Facebook albo Google :) Jeśli zalogujesz się w ten sposób i na forum jest już utworzone konto o takim samym adresie e-mail, wówczas oba konta zostaną ze sobą powiązane. Czyli zachowane zostaną wszystkie ustawienia i posty.

Jeśli adresy e-mail będą różne, wówczas zostanie założone nowe czyste konto. W razie czego można zmienić w ustawieniach istniejącego konta adres na inny :arrow: ucp.php?i=ucp_profile&mode=reg_details

Ten komunikat można zamknąć w prawy górnym rogu.

Praca wielostanowiskowa w sieci LAN lub VPN / internecie na serwerze VPS

OBOWIĄZKOWO proszę zapoznać się z tematami umieszczonymi tutaj przed rozpoczęciem pracy z programem.
PhotoSoft
Administrator
Posty: 6524
Rejestracja: 14 cze 2011, 13:10
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 98 razy
Kontakt:

Praca wielostanowiskowa w sieci LAN lub VPN / internecie na serwerze VPS

Post autor: PhotoSoft »

WAŻNE :!: Wcześniej należy aktywować obsługę pracy wielostanowiskowej w ustawieniach programu w sekcji "Konfiguracja -> Pokaż/ukryj".
Konfiguracja głównego komputera - serwera

Aby pracować w sieci lokalnej na współdzielonej bazie, należy na głównym komputerze zainstalować serwer Firebird 2.5.9 64-bit. Podczas instalacji klikamy cały czas "Dalej" - nic nie zmieniając.

Gdy instalacja dobiegnie końca, przechodzimy w EU do zakładki "Ustawienia -> Konfiguracja -> Baza danych". Zaznaczamy zdalne połączenie z bazą i klikamy "Testuj połączenie" .

Obrazek

Powinniśmy ujrzeć komunikat potwierdzający prawidłowe połączenie.
BARDZO WAŻNE :!: Musimy jeszcze dodać do wyjątków w zaporze/firewallu plik "C:\Program Files\Firebird\Firebird_2_5\bin\fbserver.exe" i konfiguracja będzie zakończona.

Obrazek

Można zmienić login oraz hasło do serwera, ale nie jest to wymagane. EU będzie wtedy korzystał z domyślnych danych (SYSDBA@masterkey).
:idea: Można również skonfigurować bazę w internecie (na serwerze VPS), wtedy mamy ciągły dostęp do danych z dowolnej lokalizacji - niezależnie, gdzie się znajdujemy. Opis jest kilka akapitów poniżej.

Podłączanie pozostałych stanowisk do bazy

Konfiguracja komputerów, które będziemy podłączać przebiega podobnie z tym, że nie musimy instalować już Firebirda. Natomiast w polach "Adres serwera" wpisujemy adres IP komputera z bazą, który odczytujemy przy ustawieniach karty sieciowej lub opcjonalnie nazwę widoczną w sieci (mogą jednak wystąpić wtedy problemy z połączeniem).

W pole "Ścieżka bazy" wprowadzamy lokalizację bazy z głównego komputera. Na koniec testujemy połączenie.
:!: UWAGA :!: Na KAŻDYM KOMPUTERZE włącznie z serwerem musi być zaznaczona opcja zdalnego połączenia z bazą, ponieważ przełączenie na lokalne połączenie blokuje bazę tylko dla danego stanowiska. Na podłączanych klientach pojawi się wtedy błąd:

I/O error during "CreateFile (create)" operation for file "...\BAZA.EU3"
Error while trying to create file

:idea: Należy pamiętać, aby z udostępnionej bazy nie korzystały różne wersje EU oznaczone innymi numerami, ponieważ może to spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie.

Udostępnianie szablonów wydruków

W związku z tym, że szablony są zapisywane w osobnych plikach ich udostępnianie w sieci odbywa się trochę inaczej. Musimy udostępnić wszystkim użytkownikom folder, następnie na każdym komputerze należy zmapować go jako dysk sieciowy i wskazać w EU.

Zapis ".\wydruki" oznacza położenie szablonów zawsze w tym samym katalogu co EU - niezależnie od lokalizacji, z której zostanie uruchomiony.

Analogicznie wygląda sytuacja z udostępnieniem katalogu do zapisu wygenerowanych faktur.

Synchronizacja ustawień

Po podłączeniu do bazy nowego klienta EU można ułatwić sobie dalszą konfigurację kopiując ustawienia z innego stanowiska. Opcja taka znajduje się w zakładce "Ustawienia -> Konfiguracja -> Synchronizacja" i pozwala na skopiowanie wszystkich ustawień lub tylko kurierów.

Automatyczne aktualizacje EU
 
Obrazek

Opcja przeznaczona jest dla administratorów sieci. Kiedy na serwerze z bazą zostanie zainstalowana aktualizacja EU, wówczas przy zaznaczonej w/w opcji na podłączonym stanowisku program zaktualizuje się automatycznie zaraz po uruchomieniu go przez pracownika.

Praca zdalna poprzez serwer VPN

Stanowisko, na którym mamy uruchomiony cały czas EU, aby pracowały działania w tle możemy zamienić w serwer VPN. Dzięki temu będzie można mieć dostęp do bazy z dowolnego miejsca poprzez internet. Opis konfiguracji dostępny jest tutaj :arrow: viewtopic.php?t=7426

Instalacja Firebirda na serwerze VPS
:idea: Opis ten jest przeznaczony dla średniozaawansowanych użytkowników, którzy mają swój własny serwer VPS i chcieliby mieć dostęp do bazy z dowolnego miejsca.

W przypadku braku własnego serwera proszę o kontakt. Podam namiary na firmę, której serwery dobrze współpracują z EU. W razie zdecydowania się na zakup z mojego polecenia skonfiguruję go gratis. Mogę również wykonać konfigurację odpłatnie serwera VPS dowolnej firmy, ale bez gwarancji, iż będzie dobrze współpracował z EU.

WAŻNE :!: Wadą serwera VPS jest duży koszt oraz znaczne spowolnienie odczytu i zapisu do bazy, dlatego zalecam rozważenie założenia własnego serwera VPN. Przy wydajnym komputerze oraz szybkim internecie praca będzie bez porównania bardziej komfortowa.

Uruchamiamy terminal z uprawnieniami root`a i instalujemy serwer:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install firebird2.5-super
Po instalacji wpisujemy polecenie przechodzące do konfiguracji:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure firebird2.5-super
Jedyną opcją jaką możemy ustawić to autostart serwera, potem wpisujemy dowolne hasło dla użytkownika SYSDBA i to tyle - mamy skonfigurowanego Firebirda.

Bazę wgrywamy do dowolnego folderu. Trzeba pamiętać o przypisaniu odpowiednich praw dostępu do pliku dla właściciela "firebird".

Na koniec pozostaje wpisanie do EU prawidłowych ustawień serwera oraz pełnej ścieżki do bazy.
:idea: W przypadku bazy na serwerze VPS warto sprawdzić czy zaznaczenie opcji "Firebird: transferuj dane w pakietach po 32 kb" nie poprawi szybkości połączenia - zwłaszcza w Windowsie 10.

Jak sprawdzić "ping" do serwera VPS?

Podczas pracy z bazą na serwerze VPS bardzo duży wpływ na komfort pracy, a przede wszystkim czas odczytu/zapisu danych mają opóźnienia na linii komputer <-> serwer. Możemy je sprawdzić korzystając z systemowego polecenia "ping":
  1. Klikamy "Start -> Programy -> Akcesoria -> Wiersz poleceń".
  2. Wpisujemy ping oraz adres serwera z ustawień EU, na którym jest baza, np.

    Kod: Zaznacz cały

    ping 85.56.221.23
    
  3. Otrzymamy średni czas odpowiedzi z 4-ch pomiarów, który nas interesuje.
  4. Ponawiamy test 3-krotnie dla pewności.
Wartości do 25ms są wzorowe i w tym przypadku wszystko jest ok.

Natomiast w przypadku większych opóźnień praca staje się mniej komfortowa i mamy wrażenie, że EU reaguje z opóźnieniem, a prawda jest taka, że czeka na odpowiedź serwera.

Musimy wtedy skontaktować się z firmą hostingową potwierdzić czy są problemy z serwerem. Jeśli nie to winny jest komputer albo łącze. Aby wyeliminować komputer, uruchamiamy system w trybie awaryjnym i ponownie sprawdzamy ping.

Gdy czasy będą niższe tzn., że winne jest jakieś oprogramowanie, które włącza nam się z systemem, np. antywirus, itp. Trzeba już samemu znaleźć winowajcę i je odinstalować albo przekonfigurować.

Problemy z łączem mogą wystąpić raczej jedynie, gdy korzystamy z mobilnego internetu, gdyż jego jakość póki co zostawia jeszcze wiele do życzenia i tutaj nie jesteśmy w stanie nic sami zrobić.
:idea: Powyższy poradnik możemy również zastosować, gdy łączymy się z serwerem w sieci lokalnej.
Pozdrawiam, Marcin
photosoft.allegro(małpa)gmail.com

:idea: Jak przesłać logi XML? :arrow: Tutaj pobierzesz najnowszy instalator EU
ODPOWIEDZ