Od teraz można zarejestrować lub zalogować się na forum poprzez konto Facebook albo Google :) Jeśli zalogujesz się w ten sposób i na forum jest już utworzone konto o takim samym adresie e-mail, wówczas oba konta zostaną ze sobą powiązane. Czyli zachowane zostaną wszystkie ustawienia i posty.

Jeśli adresy e-mail będą różne, wówczas zostanie założone nowe czyste konto. W razie czego można zmienić w ustawieniach istniejącego konta adres na inny :arrow: ucp.php?i=ucp_profile&mode=reg_details

Ten komunikat można zamknąć w prawy górnym rogu.

Baza danych • Kompaktowanie, czyli oczyszczanie i przyspieszanie bazy

W poradach znajdziesz wskazówki dotyczące konfiguracji oraz instrukcje "krok po kroku".
Regulamin forum
W związku z ciągłymi pracami nad EU, część funkcji zawarta w pomocy może być nieaktualna albo w ogóle nieopisana. Jeśli natrafisz na taki temat lub będzie coś niedoprecyzowane, wówczas zgłoś w nim swoje uwagi.
PhotoSoft
Administrator
Posty: 4396
Rejestracja: 14 cze 2011, 13:10
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 127 razy
Kontakt:

Baza danych • Kompaktowanie, czyli oczyszczanie i przyspieszanie bazy

Post autor: PhotoSoft » 04 lis 2012, 16:48

Podczas usuwania z bazy starych aukcji czy transakcji nie zmniejsza się rozmiar samej bazy. Dzieje się tak z powodów wydajnościowych - oczyszczaniem bazy steruje automatycznie serwer.

Jednak jeśli chcemy przenieść bazę na inny komputer czy wgrać na serwer powstaje pewien problem, bo pomimo usunięcia niepotrzebnych danych plik bazy zajmuje cały czas tyle samo np. 2GB zamiast 500MB.
:idea: Przed kompaktowaniem, należy pousuwać zbędne dane z bazy - głównie chodzi o stare zakończone aukcje, bo one zajmują najwięcej miejsca. Warto również przejrzeć ich archiwum oraz szablony.
Kompaktowanie można wykonać na dwa sposoby:
  • poprzez EU, jeśli korzystamy z połączenia lokalnego z bazą i mamy na dysku z EU co najmniej 2x tyle wolnego miejsca ile zajmuje baza (czyli dla baza 5GB potrzebne będzie dodatkowe 10GB wolnego miejsca),

  • poprzez skrypt, jeśli korzystamy z połączenia zdalnego lub nie mamy wystarczającej ilości miejsca na dysku z EU.
    :idea: Zalecane jest korzystanie z tego sposobu, ponieważ jest skuteczniejszy. Aby wykonać kompaktowanie poprzez skrypt, należy wykonać wszystko zgodnie z instrukcją viewtopic.php?t=1386 z tą różnicą, że w pkt. 5. należy uruchomić plik "_kompaktowanie_bazy.bat". Pkt. 6. już nie trzeba wykonywać.

Kompaktowanie poprzez EU

W zakładce "Ustawienia -> Konfiguracja -> Baza danych" można wymusić oczyszczenie bazy klikając na "Kompaktuj bazę".

Obrazek

W tej zakładce można również przyspieszyć wczytywanie listy aukcji i transakcji. Oprócz w/w opcji można jeszcze wyłączyć kolumnę z miniaturką co ma ogromny wpływ na szybkość ładowania listy.
UWAGA :!: W przypadku pracy wielostanowiskowej przed kompaktowaniem na stanowisku z bazą, należy przełączyć się na połączenie lokalne oraz wyłączyć wszystkie kopie EU na pozostałych komputerach w sieci.

Funkcja nie działa w przypadku serwerów VPS. Aby skompaktować taką bazę, należy ją zgrać z serwera do katalogu "db" nadpisując plik "baza.eu3" i potem przełączyć się w EU na połączenie lokalne.


Zalecane jest wykonanie wcześniej kopii zapasowej.
Pozdrawiam, Marcin
photosoft.allegro(małpa)gmail.com

:idea: Jak przesłać logi XML?

:idea: Tutaj pobierzesz najnowszy instalator EU

ODPOWIEDZ